top of page
banner_dt_desat.png
DT_ma_10.png

Dobrý trh je verejné podujatie, ktoré pred pandémiou prebiehalo trikrát do roka v uliciach Bratislavy. Na jar na Jakubovom námestí, jeseň patrila Panenskej a Podjavorinskej ulici, zima okoliu Námestia Nežnej revolúcie. 

 

V súčasnosti plánujeme podujatie organizovať dvakrát do roka už iba na Panenskej ulici. Tento návrat na miesto, kde sme začínali, sme oslávili výstavou k 10. narodeninám Dobrého trhu Pozrite si výstavu z Panenskej a Podjavorinskej online a zaspomínajte si spolu s nami na plné ulice!

web_5.png

Nápad zrealizovať Dobrý trh vznikol pred 10 rokmi na susedskej grilovačke v záhrade Veľkého evanjelického kostola. Cieľom bolo prepájať susedstvá,

sprístupniť ich verejnosti a zažiť ulicu bez áut. Do toho sa pridal trhový predaj, gastro stánky, program a komunity.

 

Dobrý trh motivoval množstvo kreatívnych ľudí, ktorí začínali s predajom na podujatí a dnes majú úspešné značky. Aktívnou súčasťou Dobrého trhu sú naši susedia, ktorí na ulici bývajú alebo pracujú. Práve vďaka nim môžete nahliadnuť do bežne neprístupných dvorov, kde sa môžete zastaviť na koncerte, tanečnom vystúpení či detskom divadle.

web_4.png

V priebehu 10. rokov sa Dobrý trh rozrástol na celú Panenskú a Podjavorinskú ulicu a spolu s ďalšími rokmi pribudli aj nové miesta - Jakubovo námestie a okolie Námestia Nežnej revolúcie.

 Počas podujatia sú prístupné susedské dvory, návštevníci si môžu posedieť v susedských prevádzkach a zastaviť sa v obchodoch na ulici. 

Dobrým trhom prejde bežne 15 - 20 000 návštevníkov. Deň pred Dobrým trhom navyše informujeme vodičov, že počas Dobrého trhu nie je možné prechádzať ulicou na aute, ani na nej parkovať. Počas podujatia je tak ulica bezpečná a bez áut.

web_3.png

V záujme občianskeho združenia Punkt, pod ktorým Dobrý trh organizujeme, je prepájanie - susedstiev, komunít, ľudí z rôznych pracovných odvetví. A inak to nie je ani počas podujatia. Aby mohla byť ulica naozaj živá, musia na nej dostať priestor aj tí, ktorí na nej žijú. Preto podnecujeme návštevníkov, aby spoznávali prevádzky a obchody na uliciach, zastavili sa vo dvoroch, ktoré nemajú šancu bežne vidieť.

 

Pre susedov sa snažíme urobiť ulicu priateľskú a rozmanitú. Veľký prínos má zároveň prítomnosť komunít - na Dobrom trhu nájdete komunitné kuchyne, môžete sa zúčastniť rôznorodých workshopov, zacvičiť si alebo prehodiť pár slov. Záleží nám, aby boli komunity videné!

web_2.png

Situácia týkajúca sa Covid 19 ovplyvnila aj organizáciu Dobrého trhu, čo sme pocítili nielen my, ale najmä naši trhovníci. Z plnej ulice sme prešli na home-office a jednou z našich prvých aktivít bolo zaslanie formuláru trhovníkom. Pýtali sme sa ich, ako ich nová situácia ovplyvnila a ako im môžeme pomôcť. Čítali sme smutné reakcie, kedy sa na mnohých nevzťahovala štátna finančná podpora, nakoľko pracujú ako rodinné firmy alebo samoživitelia, teda nemajú zamestnancov alebo nemajú prostriedky na zriadenie e-shopu, príp. nie sú zruční v online predaji. Ich fungovanie bolo závislé práve od trhového predaja. Navyše máme predajcov s výrobkami s limitovanou trvanlivosťou, ktoré je nevyhnutné predať. Avšak dostali sa k nám aj pozitívne reakcie, kedy mnohí z vás podporili predajcov práve online formou a ich predaj stúpol. 

Aby sme pomohli tým, ktorí to potrebovali, vytvorili sme aj my e-shop, kde ste si mohli kúpiť výrobky trhovníkov ako súčasť Mačiek vo vreci, tašiek s rôznymi tematickými názvami, kde sa nachádzali špecifické lokálne produkty. Objednané Mačky ste si následne vyzdvihli v deň, kedy by sa za bežných okolností odohrával Dobrý trh na Panenskej, Jakubáku či v okolí Námestia Nežnej revolúcie. Zároveň sme vás požiadali, aby ste podporili susedské prevádzky v okolí a zastavili sa napríklad na kávu alebo malý nákup.

web_1.png

Výstavu ,,Dobrých desať” sme usporiadali práve ako jednu z reakcií na pandémiu, kedy sme nemali možnosť zorganizovať klasický Dobrý trh. Pri príležitosti 10. narodenín ste sa mohli v priebehu decembra 2021 a januára 2022 prejsť Panenskou a Podjavorinskou ulicou, kde sme si zaspomínali, ako toto podujatie rástlo a aké zážitky sme si z Dobrého trhu odniesli.

video_VYSTAVA-11_edited.jpg
Dobry trh u susedov_200915_Marek Jancuch_9R6A7873_22.jpg

Mám množstvo pekných spomienok na Dobrý trh na Panenskej, ale jeden z najsilnejších momentov má smutný podtón. Bolo to 15.9. 2020, kedy podujatie kvôli pandémii nebolo a prebehol len Dobrý trh u susedov. Nezabudnuteľný moment sa odohral práve pred budovou, kde som kedysi býval. Organizátori a Ben Pascoe mi umožnili rozložiť stolík s knihami pred Next Apache. Kaviareň bola jedným z miest, kam si ľudia chodili po tovar. Sedel som na stoličke a bolo mi do plaču, pretože bolo nádherné počasie a najlepšia komunitná akcia v Bratislave sa neuskutočnila… Ľudia chodili bezradne po prázdnej ulici bez stánkov a všetci boli smutní. Toto by som už nikdy v živote nechcel zažiť. Veľmi ťažko som to niesol a to, že som tam vtedy predal nejaké knihy, ma vôbec netešilo. Veľmi si želám, aby sa Dobrý trh uskutočnil na Panenskej 11.12. 2021. Uvidíme či to prebehne, či to zase niekto nezakáže...

Peter Sorát, bratislavský pouličný spisovateľ

pripravy na DT na panenskej 2019_Marek Jancuch_September 14, 2019_007.jpg

Some of our best memories come from the night before Dobrý trh. There is this great period of time when Panenská is completely empty of cars and they still haven't come to start setting up. Sitting on the street with friends having a beer while the kids were chalk drawing in the middle of the street.  It is one of the nicest times of the year on Panenská. 

Ben Pascoe, sused, majiteľ Next Apache

DT na panenskej 2014_Marek Jančúch_September 13, 2014_002.jpg

Spomínam si na môj úplne prvý Dobrý trh, na ktorom som spolupracovala. Myslím, že to bol Dobrý trh na Panenskej, ktorý sa konal v roku 2014. Ráno o šiestej sme sa s Illah stretli na Panenskej, všetko sme išli stavať. Lialo ako z krhly, po ulici tiekla prúdom voda ako malá riečka. Stáli sme tam obe a pozerali, čo sa to deje. Za hodinu mali prísť predajcovia z celého Slovenska. Riešili sme, či zrušíme podujatie a čo ďalej, predajcovia mi volali, postupne začali aj tak prichádzať, nakoľko boli na ceste od skorého rána. Potom sa z ničoho nič vyčasilo, presne o siedmej vyšlo slniečko, ktoré vydržalo až do 17.00, kým trh skončil. Bol to krásny deň, plný radosti, ľudí, smiechu... Po skončení sa opäť rozpršalo. 

Tak toto bolo moje uvítanie na Dobrom trhu, na ktorého príprave pracujem dodnes.

Jana Vašáková, spolupracovníčka

14379833_10202281448875451_2601831950331085404_o_edited.jpg

Raz ráno, ešte pred tým, ako sa trh začal, som dostala tú najlepšiu úlohu. Presunúť kopu nafúkaných balónov do stánku na druhom konci Panenskej. Až som sa bála o tento dôležitý náklad, zvierala som ich veľmi pevne, aby mi ani jeden neušiel. Otáčali sa za mnou deti a myslím, že aj všetci ostatní. Ulica bola uzavretá, všade ten zvláštny ruch a bzučanie rozkladajúcich sa trhovníkov. A ja prechádzam po Panenskej ladným krokom s balónmi s nápisom Dobrý deň. Zhmotnenie optimizmu. Myslím, že ma tie balóny aj trochu nadľahčovali.

Lívia Gažová, spolupracovníčka

_190915_Marek Jancuch_182.jpg

V lete sme s celou rodinou zbierali v horách čučoriedky a ja som potom urobila džem. Vykúpili sme celý obchod s jogurtami v sklenených nádobkách, ktoré som vyzdobila ručne vyrobenými etiketami. Detský trh je niečo, na čo sa vždy pripravíme v lete počas prázdnin a teším sa, že si na ňom zarobím. A tento rok sme ako bonus jedli veľmi veľa jogurtov!

Meda, predajkyňa na detskom trhu

dobry trh panenska-70.jpg

Tých silných spomienok je veľmi veľa. Ale jedna ma sprevádza hádam celých tých 10 rokov. Vždy tak uprostred dňa si zájdem na začiatok Panenskej – na také to vyvýšené miesto pri Goetheho inštitúte a zadívam sa na druhý koniec ulice. A pohľad na tú riavu (s)pokojných ľudí vo mne vždy na chvíľu vyvolá pocit, akoby som sa ocitol v nejakom naozaj veľkom meste. Trebárs v Londýne. 

Laco Oravec, sused a spolupracovník

web_7.png

V roku 2021 sme sa spolu s budapeštianskym Centrom súčasnej architektúry KÉK a Ivanou Rapoš Božič, sústredili na vplyv Dobrého trhu na ekonomiku a tiež, aký dopad má podujatie na rôzne skupiny aktérov (návštevníci, trhovníci, susedia) a ako sa Dobrému trhu darí napĺňať svoje ciele (podpora komunít, oživovanie verejného priestoru, podpora lokálnej ekonomiky a Zero Waste osveta). Na dopad sme sa teda pozreli cez čísla, ale zároveň bolo v našom záujme porozumieť, či a akým spôsobom vytvára Dobrý trh pozitívnu spoločenskú zmenu.

Hodnotenie dopadov Dobrého trhu_final-02.png
Hodnotenie dopadov Dobrého trhu_final-03.png

Kvalitatívna časť  výskumu pozostávala z rozhovorov s fokusovými skupinami, návštevníkmi a predajcami Dobrého trhu, vnímajúcimi pozitíva sociálnych aspektov podujatia ako napr. živé susedstvá, prístupné dvory, prepájanie komunít či oživovanie verejného priestoru. 

Z ekonomického pohľadu sme zas zistili, že výdaje organizátorov a návštevníkov Dobrého trhu na Panenskej 2019, ktoré bolo jedným z najväčších podujatí v rámci organizácie trhu, mali vplyv na celkové zvýšenie obratu slovenskej ekonomike približne o 1.2 mil. EUR (zahŕňa obraty organizátorov a jeho dodávateľských reťazcov či obraty predajcov, reštaurácií, dopravcov atď. a ich dodávateľov vrátane DPH a ďalších daní).

Ekonomický-dopad_4.png

Pre realizáciu Dobrého trhu a uspokojeniu požiadavok návšteníkov bolo potrebné zamestnať niekoľko pracovníkov, ktorí odviedli prácu zodpovedajúcu cca 27 celoročným plným úväzkom.

Prostredníctvom Dobrého trhu a ďalších aktivít podporuje Punkt lokálnu ekonomiku, inovatívnych a kreatívnych výrobcov a podniky. Z analýzy dopadu 

vyplýva, že jeho činnosť má veľký význam nielen pre lokálnu, ale cez dodávateľské reťazce tiež pre celú ekonomiku Slovenska.

Hodnotenie dopadov Dobrého trhu_final-05.png

Samostatnou témou je Zero Waste prístup na Dobrom trhu, v ktorom školíme aj organizátorov iných podujatí na Slovensku a prvýkrát sa podarilo prekročiť jeho hranice vďaka školeniu v Budapešti. 

Výskum ukázal, že Dobrý trh je účastníkmi výskumu naprieč kategóriami vnímaný ako priekopnícke podujatie v oblasti zodpovedného nakladania s odpadom na Slovensku. Viacerí účastníci výskumu, predovšetkým z radov zástupcov inštitúcií, zároveň hodnotia pozitívne potenciál Dobrého trhu pri nakladaní s odpadom a jeho elimináciou, a zároveň ako jeden z najvýraznejších popularizátorov tohto konceptu vo vzťahu k verejnosti.

Hodnotenie dopadov Dobrého trhu_final-04.png

Vrátane odborných aktivít sme sa v čase, kedy sa nám nepodarilo zorganizovať plnohodnotný Dobrý trh, sústredili ešte na jednu tému. A tou sú hodnoty toho, čo nás obklopuje, čo sme považovali za bežné. Pre nás je určite veľkou hodnotou sloboda a možnosť stretávať sa. 

Na všetko hodnotné sme sa v spolupráci s našim partnerom Nadáciou VÚB opýtali aj ľudí, ktorí Dobrý trh navštevujú alebo nám pomáhajú s jeho organizáciou.

web_6.png
susedsky piknik_210625_Copyright Marek Jančúch_9Z4A6781_61.jpg

Sandra Pažická, riaditeľka “Domu hudby” a ZUŠ Miloša Ruppeldta

Sandra Pažická, riaditeľka “Domu hudby” a ZUŠ Miloša Ruppeldta

Komar, cyklo kuriér Švihaj Šuha

Komunitny dobry trh na panenskej_210529_Copyright Marek Jančúch_9Z4A3772_46.jpg
Komunitny dobry trh na panenskej_210529_Copyright Marek Jančúch_9Z4A3619_30.jpg

 Lucia Macková, Nadácia VÚB 

online DT panenska 2021_210424_Copyright Marek Jančúch_9Z4A0493_27.jpg

Petra Molnárová, združenie Slow Food Pressburg 

Komunitny dobry trh na panenskej_210529_Copyright Marek Jančúch_9Z4A3457_20.jpg

Martin, starokatolícky kňaz, doktorand a misijný pracovník,
projektový manažér kultúrneho centra Staré Lýceum

video_VYSTAVA-10_edited.jpg

V spolupráci so spoločnosťou Imagine sme vytvorili sériu videí o našich trhovníkoch, ktoré sme premietali aj počas výstavy vo výklade na Panenskej. Spoznajte tváre, ktoré stoja za značkami, príbehy ich vzniku a samotnú výrobu. Pozrite sa na miesta, ktoré sú pre zákazníkov veľkou neznámou, miesta, kde sa rodí produkt. Pozrite si ich tu.

bottom of page